wtorek, 8 grudnia 2015

07.11.2015 - Maciejowice - Zakręty - Polik - Krępa Nowa - Krępa Stara - Nowy Helenów - Łaskarzew (24.1 km)

Uczestnicy: Artur K., Joanna P., Sława W., Grzegorz B.

Ostatnie miesiące roku 2015 nie są chyba szczęśliwe dla PKP. Pociągi stają w szczerym polu, nie dojeżdżają na czas, gubią się we mgle... Takoż było z naszym, który już na starcie na Warszawie Wschodniej miał 60 minut opóźnienia. Rezygnujemy z usług Kolei Mazowieckich i oto jesteśmy w Maciejowicach. Maciejowice kojarzą się głównie z klęską wojsk polskich w czasie insurekcji kościuszkowskiej. 10 października 1794 roku rosyjski korpus Iwana Fersena rozbił wojska polskie dowodzone przez Kościuszkę, co przesądziło o upadku powstania. Kościuszko został pojmany w trakcie odwrotu pod wsią Krępa, skłuty przez Kozaków spisami, okradziony z zegarka, portfela, odzieży i butów, a następnie ciężko raniony w głowę szablą przez rosyjskiego oficera. Wkrótce rozpoznano, kim był ranny - Kościuszkę niezwłocznie przetransportowano go do pałacu w Podzamczu i opatrzono. Po kilku dniach konwój z Naczelnikiem ruszył w stronę Petersburga. Kościuszkę osadzono w Twierdzy Pietropawłowskiej, gdzie przebywał dwa lata. Już nigdy nie powrócił do Polski.W budynku ratusza w maciejowickim rynku zgromadzono pamiątki po Naczelniku, jest też makieta pola bitwy.    
Zmierzamy ostatnią drogą Tadeusza Kościuszki. Idziemy na północny wschód, przez dziwny, niepokojący krajobraz, ni to nieużytki, ni to łąki, ni to lasy. Przechodzimy mostem na drugą stronę rzeczki Pytłochy, mijamy małą wieś Zakręty, a potem Polik. Tędy właśnie zmierzał Naczelnik, 221 lat temu, kierując się w stronę Łaskarzewa. Czy tak wyglądały wówczas te tereny? We wsi Krępa, w miejscu, w którym dopadli go Kozacy, usypano w 1861 roku niewielki kopiec.Dalsza trasa wiedzie przez las, wieś Nowy Helenów, do Łaskarzewa. Tędy miał iść Naczelnik. Nigdy tam nie dotarł.
Łaskarzew, niewielkie, pięciotysięczne miasteczko, zachował dawny układ architektoniczny z rynkiem i kościołem. W sklepie na ulicy Alejowej kupujemy ostatni egzemplarz krupnika. Dyskretnie delektujemy się nabytkiem na ławeczce w Rynku. Jak na głęboką jesień jest bardzo ciepło. Konwersujemy - z nie do końca jasnych powodów - po angielsku, idzie to nam całkiem sprawnie, skutkiem czego  miejscowe dzieci biorą nas za ekscentrycznych zachodnich turystów. Jeszcze jedno piwo w Bella Pizza i idziemy na stację. Niestety zła passa PKP trwa nadal: pociąg Kolei Mazowieckich opóźnia się 40 minut...



Maciejowice. Dawny szpital (1796 r.), obecnie opuszczony, popada w ruinę.



Maciejowice. Klasycystyczny ratusz z początków XIX w., izba pamięci Tadeusza Kościuszki.



Rzeczka Pytłocha w pobliżu wsi Zakręty.



Okolice wsi Zakręty. 



Wieś Zakręty .



Okolice Krępy Nowej. Zdjęcie wykonała Joasia.



Krępa Stara. Kopiec Kościuszki. Usypała go w 1861 miejscowa ludność. W tym miejscu pojmano Naczelnika -  miał paść z okrzykiem: "Finis Poloniae!". Tablica i krzyż upamiętniające Tadeusza Kościuszkę zamontowano w 1917 roku. Zdjęcie wykonała  Joasia. 



Okolice Krępy Starej. 



Kapliczka przydrożna. Okolice Nowego Helenowa. 



Nowy Helenów.



Łaskarzew. Kościół Podwyższenia Krzyża, XIX w., odbudowany po wojnie. Łaskarzew utracił prawa miejskie w 1869 roku i odzyskał je w 1969, równo po stu latach.  


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz