czwartek, 21 kwietnia 2016

09.04.2016 - PKP Przetycz - Stare Bosewo - Znamiączki - Grądy Szlacheckie - Borki - Kunin - Kółko - Ponikiew Duża - Czarnowo - Szczawin - Kaszewiec - Różan (31.7 km)

Uczestnicy: Joanna T., Anna Z., Anna S., Marcin P., Grzegorz B.

Trasę zaczynamy w Starym Bosewie, miejscowości położonej na trasie kolejowej między Tłuszczem i Ostrołęką. Tuż przy stacji zaglądamy do dość dziwnego, eleganckiego parku z rzeźbami ludowymi, pod sklepem jemy pączki, które ufundowała nam Ania i nieśpiesznym krokiem kierujemy się w stronę Grądów Szlacheckich. Jest zimno i wietrznie, po obu stronach drogi roztaczają się wielkie łąki.  Za Grądami szosa się kończy, droga żwirowa prowadzi nas do Borków. Krajobraz pól, zagonów i łąk w ponurej kwietniowej aurze nie skłania do optymizmu. Aby poprawić sobie humor organizujemy piknik w lasku: w skład  posiłku wchodzą produkty nie produkowane na Mazowszu: sery, oliwki, humus, daktyle. Z nowymi siłami ruszamy na północ do wsi Kunin. Zabytkowy kościół drewniany przeniesiony z Marianowa, gdzie był świątynią ewangelicką, niezbyt pasuje do krajobrazu Mazowsza: wygląda zbyt porządnie, zbyt cukierkowo. Za Kuninem wiatr się wzmaga, po obu stronach mijamy ciągnące się po horyzont pola. Przecinamy drogę krajową, na której szaleją tiry i zmierzamy do Szczawina, naszej głównej dzisiejszej atrakcji.
Pałac w Szczawinie należy - jak czytamy - do najwybitniejszych przykładów architektury wzorowanej na dokonaniach włoskiego twórcy epoki renesansu Andrei Palladia. Jej cechą charakterystyczną jest symetryczny plan budowy z wielką salą na osi, galerie, które łączą korpus z oficynami i kolumnowy portyk. Te wszystkie elementy występują w oglądanym przez nas i wybudowanym w 1830 pałacu. Autorem projektu jest znany polski architekt Adam Idźkowski, autor kolumnady Pałacu Saskiego w Warszawie. Jest cicho i nadzwyczaj spokojnie, podobno działa tu pensjonat, ale gości nie ma, a właściciele gdzieś pojechali. Siadamy na tarasie i rozkoszujemy się widokiem.
Nie na długo. Pozostaje nam ponad dziesięć kilometrów do Różana: sześć kilometrów leśną drogą pod drutami wysokiego napięcia i trzy kilometry ruchliwą szosą. Gnamy, aby zdążyć na ostatni autobus. Jak zwykle.



Stare Bosewo. Rzeźba w parku. 



Uroczy lasek brzozowy pod Znamiączkami.



Podmokłe łąki w okolicach Grądów Szlacheckich



Rzeczki w okolicach Borek.



Zabytkowy dom w Kuninie.



Kunin. Drewniany kościół przeniesiony z Marianowa, gdzie służył ewangelikom.



Okolice Ponikwi Dużej.



Okolice Ponikwi Dużej. Łąki ciągną się po horyzont.



Pałac w Szczawinie. Wybitny przykład architektury palladiańskiej. Wzniesiony około 1830 roku dla Józefa Glinki według projektu Adama Idźkowskiego.



Pałac w Szczawinie.



Droga do Różana.



Widok na Różan z mostu na Narwi. 

piątek, 8 kwietnia 2016

12.03.2016 - Sochocin - Ostrowie - Jędrzejewo - Kuchary Królewskie - Rzy - Karolinowo - Gościmin Wielki - Czarnoty - Kubice - Cichawy - Gąsocin (27.0 km)

Uczestnicy: Artur K., Joanna T., Ewa B., Anna S., Marcin P., Adam O., Grzegorz B.

Zaczynamy w Sochocinie, wsi gminnej położonej położonej 12 kilometrów na północny wschód od Płońska. Sochocin - mimo że dziś jest tylko wsią - jest w końcu niewiele młodszy od Warszawy, a przez niemal 500 lat był nieźle prosperującym rolniczym miasteczkiem. W 1869 roku utracił, jak wiele miast Królestwa Polskiego, prawa miejskie, ale coś z atmosfery miasta pozostało. Miasta co prawda prowincjonalnego - w sobotni poranek nie uda się tu nawet napić kawy - a mimo to pełnego życia i radosnego. Zaglądamy do niewielkiego sklepiku przy kościele. Jakbyśmy się cofnęli 50 lat  - w ciemnym i chłodnym pomieszczeniu starsza pani sprzedaje bluzeczki, nici i skarpetki i jest to ostateczne pożegnanie z handlem w tym miejscu - sklep już wkrótce przestanie istnieć. Nasza rozmówczyni opowiada historię swojego życia: przez wiele lat robiła remanenty w różnych sklepach Sochocina, potem pracowała jako ekspedientka. Przenosimy się w lata sześćdziesiąte, siedemdziesiąte ubiegłego wieku. Niczym postać z książek Myśliwskiego, pani W. jest przybyszem z dawno minionego świata, gdzie życie było prostsze i trudniejsze zarazem. Odwiedzamy cukiernię, a potem oglądamy niewielkie drewniane domy w centrum.   
Nasza droga wiedzie przez pola i łąki na wschód. Jest chłodno i wietrznie. Po kilku kilometrach, pod Kucharami Królewskimi robimy przerwę na konsumpcję ciasteczek. Dwa zakręty i już jesteśmy w miejscowości o frapującej nazwie Rzy. Jak czytać nazwę: rzy czy r-zy? Mijamy szosę do Ciechanowa i niedługo potem docieramy do Gościmina Wielkiego. W miejscowym sklepie pijemy herbatę, o którą prosimy panią sklepową. Dowiadujemy się, że handel we wsi zamiera, gdyż ludzie robią zakupy w supermarketach. Przechodzimy mostem na drugą stronę Sony i zagłębiamy się w piękny las. W przerwie wypijamy pigwówkę i resztki wiśniówki, robi się błogo, ale błogostan szybko mija. Za Kubicami piękny las się kończy i krajobraz gwałtownie się zmienia na księżycowy: mijamy wielkie żwirowiska, na których z rzadka niczym jakieś wielkie archaiczne zwierzęta stoją zardzewiałe koparki. Po kolejnych pięciu kilometrach docieramy do Gąsocina. Jego  główną atrakcją jest ruina drewnianego dworca kolejowego, którym zachwycali się Sienkiewicz i Konopnicka. Widzieliśmy już go wcześniej i tam piszę o nim nieco więcej (27.06.2015).    



Ten sklep w Sochocinie wkrótce przestanie istnieć.



Pani W. jest rodowitą sochocinianką. Pracuje w handlu od kilkudziesięciu lat. 



Sochocin - zabytkowy dom.



Na Rynku w Sochocinie.



Sochocin. Ul. Wojska Polskiego



Jędrzejewo.



Konsumpcja ciasteczek pod Kucharami Królewskimi.



Kuchary Królewskie



Rzy - jedna z dziwniejszych nazw miejscowości w Polsce. Osoba postronna nie wie nawet, jak ją wymawiać. Od miejscowych mieszkańców dowiedzieliśmy się, że należy wymawiać r-zy (jak w wyrazie zmarznąć).



Piesek jest niesamowity. Przyłączamy się do apelu...



Gorąca herbata w sklepie w Gościminie Wielkim. 



Wyjątkowo piękne ogrodzenie w Gościminie Wielkim. 


 Handel w Gościminie zamiera...



Rzeczka Sona w pobliżu wsi Czarnoty.



Ania ma zawsze mnóstwo energii. Nawet po przejściu 20 kilometrów jest w stanie stanąć na głowie lub wykonać bardzo skomplikowane ćwiczenie. 



Kubice.


Księżycowy krajobraz pod Cichawami.



Żwirowisko pod Cichawami.



Żwirowisko pod Cichawami.